Již podeváté (sic!) již tradiční Silvestr v Orlických horách. tentokráte již v menším obsazení, asi napíši, že černý puntík má (bez nároku na pořadí) Bára, Kristýna, Peťa, Adam, Zdenda. A červený (puntík) dostali ti, kteří nevydrželi až do Silvestra a zbaběle odjeli z nudného Čertova dolu do zábavnější civilizace = tj Kačka, Péťa, Jirka  a Miloš, který jediný má omluvenku danou od našich mobilních operátorů, bez nichž bychom si už nedokázali představit náš život.

Zdroj Zdobnice

Hned na začátku se omlouvám, ale bez Vašeho svolení použiji fota. Jako obvykle, měli jsme sebou běžky, ale počasí nám letos nepřálo, a tak lyže vytáhli jenom sjezdoví lyžaři, kteří vyzkoušeli sjezdovky ve Zdobnici a Říčkách. Letos výlety byly ve znamení pěších výletů, které jsme absolvovalo střídavě po zmzlém a odtátém asfaltu až na  rozbředlém a rozmoklém sněhu. Hned 27ho jeden z dlouhých výletů, z ZPSV na hřeben , dále na Velkou Deštnou, výhledy na Kralický snežník, dále do Luisina údolí na Zámećek Pádolí, a tentokráte novou cestou domů směrem na Kamenec, podél vleku skoro k letadlu a již známou cestou domů. Celkem asi 17km, připadalo mě, že ani na běžkách jsme takové výlety jsme nedělali.

Zdroj Zdobnice

Dalším dlouhým výletem byla cesta ke kostelu sv. Matouše, který je kousek od Deštné. Vrchní cestou ze zatáčky jsme došli novou a nepoznanou cestou do Luisina údolí  (pomocí nových GPSho přístrojů Dakota od Ireny), malá přestávka, kdy čekáme na přibíhajícího Martina a dále po značce. Po vyjítí z lesa na sjezdovku 🙂 se nám otevírá krásný výhled na Krkonoše a až na Jizerky. Pracovníci pracující v energo poznávají také výparník elektrárny v Opatovicích, prostě nádherně nad inverzí, kterou zalila skoro celou českou kotlinu.

Zdroj Zdobnice

Sv Matouš je pěkně opravený kostel s novou střechou a historickým hřbitovem. Z vystavky a popisů v kostele, které nám ukazuje život v Sudetech je mi smutno, že nedávno minulé národostní nepokoje v podstatě nechaly zmizet a zanedbat takovou pěknou krajinu. Zpáteční cestu vedu pomocí naplánovaně trasy v GPSce zase přes Zámeček, trochu nás tam překvapila hlučná společnost a to že jeplně obsazeno (vzpomínáme na doby, kdy jsem tam byli úplně sami) a zpátky zase tradičně přes Kamenec, letadlo a domů – myslím, že nám pŕístroje ukázaly 18km a docházíme aź za tmy

Dalším cílem celodenního výletu je pevnost Hanička a kostel v Neratově. Na začítku trochu automobilový výlet, jedeme autem v koloně až do Neratova, kde (já tedy určitě) jsme byli nešeni opraveným kostelem.

Zdroj Zdobnice

Citlivě provedená oprava střechy s zasklením, dává úplně jiné světelné podmínky do kostelní lodi a vypadá to nádherně. Každému doporučuji. Po prohlídce pokračujeme na pevnost Hanička která byla jako jedna z mála vybudovována ještě před Mnichovskou kapitulací 1937 a za panovaní ministrerstva vnitra byla během 90 let přestavěna na protiatomový kryt. V průběhu prohlídku jsou tu historické detaily a schopnosti tehdejších firem, které ji dokázaly vyhloubit, vybetonovat a vybavit na bojový stav během rekordních 22 měsíců, což dneska i při moderních technologiích, mobilních telefonech, počítačích by už asi nedokázal zorganizovat nikdo. Nu ale státní zakázka Ředitelství Opevňovacích Prací asi byla dostatečně lukrativní a tak se pražské firmě povedla včas. Pevnostní sruby měly (vlastně stále mají) poetické názvy – Na mýtince, Potůček, Pozorovatelna, Na Pasece, …. Po prohlídce vnitřní části vycházíme ven a již za šera se vracíme pěšky přes dva hřebeny do Neratova a zpátky do Čertova dolu.

Zdroj Zdobnice

Cílem Silvestrovského výletu je Sfinga a geocache „U Kamence“. V podstatě je to krátký výlet k letadlu na konci sjezdovky, geocache je u silnice a pak směrem vzhůru na sfingu, o které jsme se přečetli v popisu geocache. Sfingu jsme našli pomocí Ireniný nové GPS Garmin Dakota velmi snadno, Sfinga jsou kameny uprostřed lesa, asi původně s pěkným výhledem, dneska okolní výhled je zastínen. Ještě někde v okolí by měl být vápencový lom, ale ani ten jsem o den později nenašel.

Výlet na Nový rok je naplánován přes Deštnou na Masarykovu chatu, po několika malých skupinkách jsme vyšly na znašku pod Homolí. Dámská část na zpáteční cestě Z Masarykovy chaty  použila TOPO mapy a dostaly se k rokli s hlubokým potokem, kterou musely obejít prudkým svahem a pak již za tmy se vracely po cestě do Luisina údolí a zavolali si taxidopravu zpět do Čertova dolu.

2. ledna jsme se rozloučili, zamluvily pobyt i na další rok a pomocí našich pohybovadel jsem se rozjeli do několika směrů k našim městským domovům.